Podczas sesji Rady Powiatu, która odbyła się w środę, 30 października wyróżniono zasłużonych rolników z terenu gminy Pszczyna oraz powiatu pszczyńskiego. Statuetkę Żubra Pszczyńskiego z rąk starosty Grzegorz Wanota i przewodniczącego Rady Powiatu Pawła Sadzy odebrali: Jolanta Brandys, Marek Goraus oraz Dominika i Szymon Karzełkowie. Burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol na ręce Bernadety i Tomasza Lasków przekazał nagrodę Rolnik Gminy Pszczyna.
Jolanta Brandys z mężem Tomaszem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 20 ha położone w Mizerowie, które przejęła 10 lat temu od rodziców. Uprawiają kukurydzę, ziemniaki, pszenicę, jęczmień ozimy oraz czosnek polski na powierzchni ok. 1,5 ha. Resztę stanowią użytki zielone przeznaczane pod wypas. Rolnicy hodują bydło mięsne i mieszańce. Obecnie stado liczy ok. 60 sztuk. Jolanta i Tomasz Brandysowie sprzedają wołowinę w ramach rolniczego handlu detalicznego, a także warzywa i inne produkty rolne od okolicznych rolników.
Z czosnku i kolorowego zatrwianu, mieszkanka Mizerowa własnoręcznie zaplata wianki i warkocze, które posiadają certyfikat Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej. W sieci znana jest jako Czosnku Wianek, pod tą nazwą prowadzi popularne profile w social mediach, gdzie pokazuje swoją codzienność, życie na wsi oraz popularyzuje rolnictwo - hodowlę bydła czy uprawę czosnku.
Dominika i Szymon Karzełkowie pochodzą z Jarząbkowic, wychowują trzy córki i tam prowadzą rodzinne gospodarstwo rolne, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Obecnie powierzchnia użytków rolnych wynosi ok. 60 ha, w tym ok. 11 ha to grunty stanowiące ich własność, pozostałe są dzierżawione. Szymon Karzełek przejął gospodarstwo od rodziców i wyspecjalizował się w hodowli bydła rasy mięsnej. Obecnie stado liczy ok. 80 sztuk, w tym 30 krów mlecznych. Gospodarstwo oparte jest głównie na produkcji roślinnej, uprawiane są zboża, kukurydza na kiszonkę, rzepak i soja. Mieszkaniec Jarząbkowic jest aktywnym członkiem Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej we Włoszczowej.
Marek Goraus mieszka i gospodaruje w Porębie wraz z żoną, prowadzi rodzinne gospodarstwo rolne o powierzchni ok. 35 ha. Uprawia zboża, kukurydzę oraz ziemniaki, które stanowią główny, najbardziej pracochłonny kierunek uprawy. Korzystając z funduszy unijnych wyposażył gospodarstwo w nowoczesny park maszynowy. Mieszkaniec Poręby cieszy się dużym uznaniem wśród lokalnej społeczności, służy swą wiedzą i doświadczeniem. Jest prezesem Kółka Rolniczego w Porębie, członkiem Zarządu Gminnego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych oraz delegatem Rady Powiatowej Śląskiej Izby Rolniczej.
Bernadeta i Tomasz Lasek wraz z synami prowadzą gospodarstwo rolne położone w Łące, o powierzchni 82 hektarów. W gospodarstwie prowadzona jest uprawa buraków cukrowych, ziemniaków, zbóż oraz roślin oleistych, dodatkowo hodowla bydła mięsnego. Uprawy prowadzone są w systemie Integrowanej Produkcji Roślin. Gospodarstwo korzysta ze wsparcia w ramach funduszy unijnych.
Wyróżnienie dla rolników z gminy Pszczyna i powiatu pszczyńskiego - 30.10.2024fot. Piotr Łapa / UM Pszczyna