przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/Znamy laureatów Nagrody Burmistrza w dziedzinie kultury

Znamy laureatów Nagrody Burmistrza w dziedzinie kultury

18 Grudnia 2019
kategoria:
News
Znamy laureatów Nagrody Burmistrza w dziedzinie k

Znamy laureatów Nagrody Burmistrza Pszczyny w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Statuetki zostały wręczone 17 grudnia podczas recitalu kabaretowego Artura Andrusa.

Uczestników gali przywitali burmistrz Dariusz Skrobol oraz Michał Czernek dyrektor Pszczyńskiego Centrum Kultury. Zanim wywołano nagrodzonych artystów, na dużym ekranie wyświetlono krótki film prezentujący sylwetki laureatów.

 

Wśród nagrodzonych znaleźli się:

  1. DOROTA BRAUNTSCH - za szczególne osiągnięcia i organizację imprez w dziedzinie kultury w danym roku

Absolwenta dziennikarstwa Uniwersytetu Wrocławskiego i Duńskiej Szkoły Dziennikarstwa w Aarhus. Swoje reportaże i fotoreportaż  publikowała na łamach  magazynu „Design Alive” i kwartalnika „Fabryka Silesia” oraz Magazynu  Podróże.

Dorota  Brauntsch za fotografowanie ceglanych domów rozsianych po pszczyńskiej ziemi  zabrała się w 2016 roku. Wtedy powstał jej projekt „Ceglane domy” na Facebooku.

Jej celem nie była dokumentacja ocalałych domostw, ale ukazanie ich piękna, po to by ludzie w końcu zaczęli dostrzegać ich wartość.  W 2017 roku otrzymała stypendium w  dziedzinie kultury Marszałka Województwa Śląskiego na napisanie książki o murowanych domach pszczyńskich.

W 2019 r. nakładem wydawnictwa „Wydawnictwo Dowody na Istnienie” ukazała się książka „Domy bezdomne”. To reportaż o znikającej architekturze śląskiej wsi. To przede wszystkim książka o człowieku i jego stosunku  do domu - zapis wspomnień i historii ostatnich mieszkańców domów z XIX/XX w. Jest to także historia architektury wiejskiej na ziemi pszczyńskiej, w książce podejmowany jest temat zmian w budownictwie indywidualnym na przestrzeni ostatniego stulecia. Książka została objęta patronatem medialnym Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach. O tym wydawnictwie pisały m.in. „Polityka”, „Gazeta Wyborcza”, Vogue, Culture.pl, a wystawę zdjęć można było zobaczyć w Skansenie - Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej.

  1. DAMIAN CIESZEWSKI - za całokształt twórczości

 Damian Cieszewski od ponad 30 lat  rozwija swoją społeczną i  artystyczną działalność w Zespole Regionalnym „Pszczyna”. W ciągu tych lat wielokrotnie prezentował folklor  ziemi pszczyńskiej na estradach w Polsce i Europie. Brał udział w nagraniu 6 płyt CD i DVD  prezentujących tańce i obrzędy ludowe oraz licznych nagraniach telewizyjnych programów ogólnopolskich i regionalnych. Jest również aktywnym  członkiem Towarzystwa Miłośników Ziemi Pszczyńskiej. Współorganizuje doroczne imprezy takie jak: święto Szklaku Zabytków Techniki województwa śląskiego „Industriada”, Przegląd Zespołów Ludowych Ziemi Pszczyńskiej „Spotkania pod Brzymem”, które w tym roku dzięki niemu zostały rozszerzone o warsztaty muzyczne i taneczne skierowane do zespołów ludowych działających pod patronatem Pszczyńskiego Centrum Kultury. Warsztaty organizowane były na pszczyńskim skansenie przez cały maj w ramach ludowej wiosny. Wielokrotnie brał udział  w pracach społecznych na terenie Skansenu „Zagroda wsi pszczyńskiej” oraz Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie. Swoją społeczną pracą przyczynia się do promowania i rozwoju ziemi pszczyńskiej.

  1. MICHAŁ BECK - za szczególne osiągnięcia i organizację imprez w dziedzinie kultury w danym roku

Michał Beck był pomysłodawcą i głównym organizatorem imprezy inaugurującej obchody 100-lecia Powstań Śląskich. Uroczystość miała miejsce 16 czerwca w Pszczynie.

Przygotowania do tej uroczystości trwały rok, a Michał Beck osobiście angażował się we wszystkie ich etapy, poświęcając swój czas i energię. Pozyskiwał sponsorów, szukał wykonawców, spotykał się z podwykonawcami oraz wszystkimi organizatorami.

Wg  jego projektu i pod jego nadzorem powstała replika bramy powitalnej z 1922 roku, która stanęła na Rynku w Pszczynie. To pod nią przemaszerowały oddziały wojska biorące udział w uroczystości. Wydarzenie objęte zostało Narodowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Patronatami Honorowymi Ministra Obrony Narodowej i Marszałka Województwa Śląskiego.

Na program uroczystości składało się wiele wydarzeń. Rozpoczęło się od konkursu latawców dla dzieci. Następnie miała miejsce uroczysta msza z udziałem wojska i służb mundurowych, którą celebrował Jego Ekscelencja Arcybiskup Katowicki Wiktor Skworc. Po mszy odbył się przemarsz na rynek i uroczyste otwarcie obchodów. W tym czasie w Parku Zamkowym, na specjalnie przygotowanych stanowiskach  można było oglądać sprzęt militarny oraz poznać działalność służb mundurowych w naszym regionie. Nie zabrakło ciekawych zajęć dla dzieci i dorosłych. W parku podziwiać było można m.in. czołg z zakładów Bumar z Gliwic, Rosomaka z Siemianowic oraz wozy bojowe i samochody zadaniowe. Chętni  mogli sprawdzić swoje oko na strzelnicy ASG. W godzinach popołudniowych pszczyński rynek zamienił się w scenę, na której wystawiono widowisko historyczne przygotowane przez Grupę Rekonstrukcji Historycznych i Kurkowe Bractwo Strzeleckie z Pszczyny z gościnnym udziałem grup rekonstrukcyjnych z naszego regionu. Podczas widowiska  można było obejrzeć scenki historyczne, które przeprowadziły widzów przez historię wszystkich powstań śląskich oraz Plebiscytu, aż do przyłączenia Śląska do macierzy. Narratorem i koordynatorem widowiska był Michał Beck. Uroczystość była wielkim świętem oraz ważną żywą, lekcją historii nie tylko dla mieszkańców Pszczyny, ale również licznie przybyłych gości i turystów z całego regionu.

  1. MIŁOSZ SZCZOTKA - w kategorii laureatów konkursów, przeglądów, festiwali o charakterze międzynarodowym, ogólnopolskim i wojewódzkim w danym roku,

Urodził się w 2001 roku w Pszczynie. Swoją przygodę z klarnetem rozpoczął w 2013 roku w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej, w klasie mgr Łukasza Iskrzyckiego. Brał udział w licznych kursach mistrzowskich, organizowanych: w Warszawie, Ostravie, Rybnej, Niepołomicach, Jastrzębiu Zdroju, Katowicach, współpracując z takimi wybitnymi pedagogami jak: Karel Dochnal, Andreas Langenbuch, Jorge Montilla, Igor Frantisak, Pierre Genisson, Joseph Eller, Jean-Marc Fessard, Christopher Bush, Socrates Villegas, Gabor Varga, Roman Widaszek, Arkadiusz Adamski, Jan Jakub Bokun, Barbara Borowicz, Piotr Lato, Grzegorz Wieczorek.

Brał udział w różnych festiwalach muzycznych, między innymi: Festival Internazionale „Duchi d’Acquaviva” w Atri, Międzynarodowy Festiwal „Gdańskie Dni Klarnetu”, Międzynarodowy Festiwal we Wrocławiu „Clarimania”, Festiwal Kompozytorów Polskich w Bielsku-Białej, Europejski Kongres Klarnetowy w Katowicach.

Gra w szkole w orkiestrze symfonicznej pod kierownictwem Andrzeja Kucybały, jako pierwszy klarnecista. Jest to jedna z najlepszych orkiestr szkolnych w Polsce, koncertująca w kraju jak i zagranicą. Filmy tej orkiestry w serwisie Youtube cieszą się ogromną popularnością i zdobywają  miliony wyświetleń. Jest  laureatem międzynarodowego konkursu „OPUS”, gdzie zajął III miejsce.

W 2019 roku wygrał stypendium umożliwiające wyjazd do Stanów Zjednoczonych na  międzynarodowy projekt orkiestrowy, gdzie mógł doskonalić swoje umiejętności pod okiem doskonałych profesorów, wśród młodzieży z całego świata. Miał możliwość grania koncertów solowych i kameralnych, przez które zapoznał słuchaczy z USA z utworami polskiego kompozytora Marcela Chyżyńskiego, które zostały tam gorąco przyjęte. W listopadzie tego roku brał udział w Międzynarodowym Festiwalu Klarnetowym „Clarimania”, gdzie zagrał koncert, jako jeden z wyróżnionej czwórki, na „Trampolinie Młodych”, gdzie mają zaszczyt  wystąpić najlepsi młodzi klarneciści.

W roku szkolnym 2019/2020 otrzymał Stypendium Prezesa Rady Ministrów za osiągnięcia muzyczne i naukowe. Był uczestnikiem wielu festiwali folklorystycznych z zespołem regionalnym Ćwiklice pod kierownictwem Pani Renaty Nowok w kraju jak i zagranicą, między innymi w : Kyparissia Sunshine Festival, Festival d’Alecon Les Follklores du Monde, Tydzień Kultury Beskidzkiej, Dni Pszczyny, Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny, gdzie zaprezentował miasto Pszczyna.

Miłosz, choć później niż rówieśnicy, rozpoczął swoją przygodę z klarnetem, to bardzo dużo osiągnął przez miłość do tego instrumentu, któremu bezwarunkowo się oddał, swoja ambicją, pasją, poświęceniem, ciężką pracą oraz swoją postawą godnie reprezentuje Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej oraz swoje rodzinne miasto Pszczyna.

  1. ZESPÓŁ REGIONALNY „DOLANIE Z ŁĄKI” - z okazji jubileuszu 20-lecia

Zespół Regionalny „Dolanie z Łąki” występujący pod patronatem Pszczyńskiego Centrum Kultury  oraz przy Związku Górnośląskim koło Łąka prowadzi działalność od 1999 roku kultywując tradycję i folklor.  Wielokrotnie  uczestniczył w konkursach, festiwalach ogólnopolskich oraz międzynarodowych zdobywając wyróżnienia za przekaz śpiewu ludowego. Repertuar oparty jest na starych pieśniach śląskich zebranych przez mieszkańców Łąki, a także ze zbiorów pieśni rodzimych twórców - Jana Kupca, Rajmunda i Stanisława Standurów oraz śpiewników Juliusza Rogera, Adolfa Dygacza i Mariana Cieśli z rejonu łąckiego. Oprócz pieśni, zespół reprezentuje także widowiska obrzędowe, najpiękniejsze z nich jest związane z kultywowaną w Łące do dnia dzisiejszego tradycją odpustu parafialnym „Odpust w Łące czyli chodzeni po Mikołajstwie”.  Za to widowisko na przeglądach i konkursach zespół zdobywał najwyższe nagrody. W 2004 roku zespół wystąpił z tym widowiskiem w Telewizji Katowice w programie „Spotkania z folklorem” red. Magdalena Makaruk.

Równie ciekawe widowisko obrzędowe zespół  zaprezentował pierwszy raz na Wojewódzkim Przeglądzie Wiejskich Zespołów Artystycznych” w Brennej w 2011 roku, pod nazwą „Kolędowanie pastuszków w Łące” w okresie międzywojennym, opracowane na podstawie przekazu nieżyjącego już, bardzo znanego śpiewaka kościelnego Franciszka Gogola. Zespół ma własną kapelę, instrumenty oraz oryginalne stroje otrzymane od najstarszych mieszkanek Łąki.  „Dolanie” corocznie uczestniczą w wielu przeglądach i festiwalach oraz często występują na zaproszenie z okazji różnych imprez m.in. na Międzynarodowych Targach Turystyki w Katowicach, na Słowacji z okazji „Święta Wina”, a także w programach telewizyjnych pt. „Spotkania z folklorem”.

Ważniejsze osiągnięcia zespołu z ostatnich lat  to sukcesy solistki Roksany Gogol, np. I miejsce na Międzynarodowym Przeglądzie  Zespołów Folklorystycznych „Złoty Kłos” w Zebrzydowicach, uzyskanie nominacji do ogólnopolskiego Przeglądu Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą. I miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów „Wici” w Chorzowie oraz wiele wyróżnień podczas występów na  terenie województwa śląskiego i nie tylko. Ostatni okres to udział w 49. Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Artystycznych w Brennej  - 2016 gdzie „Dolanie z Łąki” zdobyli I miejsce w kategorii grup śpiewaczych z akompaniamentem,  a w 2015 na tym samym przeglądzie byli na III miejscu. W latach 2017, 2018, 2019 zespół zajął odpowiednio I, II i ponownie II miejsce w Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Regionalnych „Złoty Kłos” w Zebrzydowicach. Zespół dokłada wiele troski, aby pieśni, zwyczaje i obrzędy miejscowych dziadków i babek nie poszły w zapomnienie, były przekazywane z pokolenia na pokolenie i stały się bogactwem ich „małej ojczyzny”, występuje w strojach „chłopskich” noszonych jeszcze do niedawna w Łące.